- Hirdetés -
()

A Xiaomi teljes portfólióját nézve a Redmi Note vonal a legnépszerűbb az egész világon. Ezekből a modellekből fogy a legtöbb mind az ázsiai, mind az európai piacon. Nem véletlen – hanem szándékos stratégia része – hogy a 2019 év elejétől elvileg önálló brandként működő Redmi még jobban rákapcsolt a fejlesztésekre, és árasztják el a világpiacot az újabbnál újabb modellekkel. 2020. április 30-án trióvá bővült a Redmi Note 9 széria, ami bár identitását némileg elveszítette, cserébe vastagabban fogott a gyártó tolla az árazásnál.

Redmi Note modellcsalád

Az elmúlt 10 év során az ázsiai trendeknek megfelelően formálódtak a Xiaomi nagy kijelzős középkategóriás telefonjai. És ha visszatekintünk a már-már megszámlálhatatlan modellre, jól láthatjuk, miként változtak a kínai felhasználók igényei, és hogyan követte ezt le a technikai fejlesztésekkel lépést tartva maga a gyártó.

Az első modellek esetén a versenyképes árazás volt az elsődleges szempont, melyhez korrekt formatervet, alumínium hátlapot, és hatalmas akkukapacitást kaptunk. Az azóta eltelt évek során megnőttek a kijelzők, fejlődött az összeszerelés minősége, divattá vált az üveg hátlap használata, és négyre bővült a hátsó kamerák száma. Az előlapi kamerák elhelyezése lekövette a nemzetközi trendeket, 2018 őszétől a Redmi Note 6 Pro-val elindult a kijelzőbe belógó kamerák és szenzorok divathulláma, melyet 2019-ben drop (csepp) notch-ra, majd 2020-tól DotDisplay (kameralyuk a kijelzőben) megoldásra “aktualizáltak”.
2019-ben bevezettek egy komolyabb minőségbiztosítást a gyártás során, amely nem csak az anyagminőségre hatott jótékonyan, de az árazást is följebb emelte.

2020-tól pedig ismét változott a gyártó üzletpolitikája, hiszen maga a Xiaomi vezérigazgatója nyilatkozta, hogy vége a kompromisszumos megoldásoknak, és a kicsi haszonkulcsnak, a Mi széria esetén minden komponensből az elérhető legjobbat, legerősebbet használják majd, ami az árcédulán meg is látszik. Az év első felében a Redmi nem a belépő kategóriát frissítette, hanem a prémium szegmens felé kacsingatva bemutatta a Redmi K30 modellcsalád első tagjait, majd pár hónappal később a közelgő POCO F2 Pro-nak alapként szolgáló Redmi K30 Pro 5G modellt.
Áprilisig kellett várnunk, mire az igazán népszerű és az európai felhasználók számára is elérhető Note 9 széria megérkezzen. A trió első tagja A Redmi Note 9S, melyet a mai napon követett e Redmi Note 9 és a Redmi Note 9 Pro modell is.

Redmi Note 9S

Több ponton is megújult az idei széria, a formaterv viszont már közel sem olyan egyedi és felismerhető, mint évekkel korábban. Ez nem is csoda, hiszen Kínában a konkurens gyártók gombamód nőttek ki a földből, és ma már fel sem tudnánk sorolni, hányféle logóval készülnek okostelefonok. Épp ezért nem tudott már újat mutatni a Xiaomi, hiszen kameralyukas kijelzőt éppúgy kínál más brand is, mint lekerekített téglalapba foglalt quad kamerás hátlapi kialakítást. A Redmi Note 9 széria esetén az idei kulcsszó a szimmetria. Mind az előlapi kamera, mind pedig a hátoldalon található kamera-egység pontosan középen található (mármint vertikálisan középen). Ez egyrészt ad némi plusz eleganciát, illetve megnyugtató a szemünknek, másrészt az asztallapon sem billeg állandóan, persze itt is a mellékelt tokkal lesz az igazi a használata.

Kijelző

A Redmi Note 9S igazán nagyra nőtt, hiszen kijelzője 6.67″-es 20:9-es képaránnyal és FHD + (2400×1080) felbontással rendelkezik a védelemről elől-hátul Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik. Nem csak a méretében ugrott szintet a Note 9S, de akku kapacitásban is, hiszen az 5020mAh mindenképpen hatalmas ugrás az eddigi 4000-4500mAh-ás akkuk után. Nem volt egyszerű dolga Kornélnak sem a lemerítésével, amikor az üzemidőt tesztelte.

Hardver

A Redmi Note 9S az első Redmi okostelefon, amely már Qualcomm Snapdragon 700-as sorozatú processzort használ, egészen pontosan a Snapdragon 720G-t, amely már korszerű 8nm-es gyártástechnológiával készült, maximális órajele 2.3GHz, emellett kedvezőbb a fogyasztása, teljesítménye pedig a tavalyi Mi 9 SE-t is a földbe döngöli, kemény 36%-os CPU és 18%-is GPU többlettel. A bestiális teljesítmény  tehát adott, és olyan finomságokat találunk még, mint a 48MP+8MP+5MP+2MP-es quad kamera egység, amit Kornél jól le is tesztelt, illetve az oldalra, a bekapcsoló gombba épített ujjlenyomat olvasó is, ami remekül működik.

Továbbra is adott a 3.5mm-es jack csatlakozó, az infraport, P2i fröccsenésálló bevonatot is kapunk, ahogy a töltést is USB-C porton keresztül intézhetjük, jelen esetben 18W-os gyorstöltéssel, amihez 22.5W-os töltőfejet mellékelnek a dobozban.az NFC itt sajnos kimaradt, de a trióban találunk másik modellt, amellyel tudunk érintés mentesen is fizetni. Nem maradt ki a Dual nanoSIM támogatás sem, ami mellé még microSD kártyát is helyezhetünk 512GB-os méretig. További jó hír, hogy a háttértár esetén UFS 2.1-es sebességet kapunk, így a 4K videót, vagy a 48MP-se képeket gyorsabban tudja kezelni a hardver, illetve azok kábeles mozgatása is gyorsabb, mint pl a Note 8T esetén. A Redmi Note 9S három színben érhető el, ezek a Csillagközi szürke, Gleccser fehér és Auróra kék.

Redmi Note 9S árazás

A “magával ragadó élménynek” bizony ára van, mégpedig a gyártó által ajánlott bruttó áfás ára, ami forintban a következő:

Ezek a közép-európai régió számára gyártott, 2 év gyártó garanciával biztosított modellek és árak.

 

Redmi Note 9

A trió legkisebb és legolcsóbb tagja. Picit talán kakukktojás is a két bátyja mellett, hiszen az előlapi szimmetriát itt megtöri a bal szélre tolt kamera lyuk. Ami viszont tagadhatatlan, hogy a Redmi Note szériából eddig 110 millió darab talált gazdára, pont nem ezt fogják nézni a vásárlók.
Továbbá ebben a modellben is újra felbukkan a MediaTek processzora, amire az elmúlt években már nem úgy asszociálunk, mint egy sokat fogyasztó és melegedő gagyi CPU-ra, hanem egy jó kompromisszumra a teljesítmény-ár mezsgyéjén.

Kijelző

Bár a Redmi 9-ről egyelőre még nem kell lemondanunk – mint egy olcsóbb, és kisebb kijelzős alternatíváról – egyelőre semmilyen hivatalos megerősítést sem kaptunk a gyártótól. Ezt azt jelenti, hogy májustól a Redmi Note 9 lesz a kínálatban a belépő modell, a maga 6.53″-es kijelzőjével, ami viszont szintén FHD + felbontással (19.5:9 képarány és 2340×1080 pixel felbontás) büszkélkedhet. Ráadásul ez a modell is megkapta a TÜV Rheinland alacsony kék fény tanúsítást, így kíméli a szemünket még akkor is, ha épp a Háború és békét tervezzük kiolvasni rajta a házi karantént kihasználva.

Hardver

Föntebb már említette a MediaTek processzort, ami egész pontosan egy MTK Helio G85. Ez a kistesója a G90T-nek, ami a jelenleg még elérhető Redmi Note 8 Pro-ban teljesít remek szolgálatot. így aki csak az évekkel ezelőtti MTK procik rossz hírét hallotta, nyugodtan kérdezzen meg egy Note 8 Pro tulajt, meg fog lepődni.

A Helio G85 elsőként a Redmi Note 9-ben debütált és a nyolcmagos (max órajele 2,0GHz) processzor gurított egy közel 206.000-es pontszámot az AnTuTu v8-ban. Ez az erő a tavalyi Redmi Note 8 Snapdragon 665 AIE processzorától 22%-al erősebb, míg a GPU (Arm Mali-G52 MC2 950MHz) 32%-ot hozott az Adreno™ 610-en.

A RAM memória méreteit elnézve megakadhat a szemünk a 3GB láttán. Ilyen furcsa döntést ritkán hozott a Xiaomi, és ezen ritkaságok eddig Ázsiában is maradtak, szerencsére. Épp ezért a 3GB+64GB-os konstrukciót én kihagytam volna, de az árazást elnézve (lentebb) racionálisabb döntés lehet a 4GB+128GB-os változat választása.

A Redmi Note 9 is megkapta az 5020mAh-ás akkumulátort, melyet 18W-os gyorstöltéssel táplálhatunk a mellékelt 22.5W-os töltőfej segítségével. Ekkora kapacitás elegendő 16 órás folyamatosa navigációra, 147 óra zenehallgatásra, vagy 33 órányi hanghívásra is. További érdekesség a vezetékes visszatöltés lehetősége, melyhez egy mindkét végén USB-C kábelre van szükségünk, és 9W-al tölthetünk egy másik eszközt. A trió legolcsóbb tagja is rendelkezik NFC-vel, akárcsak a Note 9 Pro, míg ugye a Note 9S-ból kimaradt.

Kamera

A kamera-egység itt is négy tagot számlál, a főszenzor szintén 48MP-es, még a többi 8+2+2 MP. A videós képességek kimerülnek a 1080p-s maximális felbontásban, de úgysem ezzel forgatjuk majd le életünk filmjét. Elegendő fény esetén remek szolgálatot tesz a 4 szenzor, ahogy 16MP-es felbontással készíthetünk önarcképeket is. Sőt, a gyártó külön kiemeli a javított szkenner módot is, így dokumentumaink digitalizálására elegendő lesz egy Redmi Note 9-et beszereznünk.

A bonyolult eljárással készülő műanyag hátlapi színezéshez nano bevonat is társul, így a fröccsenő víznek ellenáll. A kisebb méretnek és a műanyag hátlapnak köszönhetően sikerült leszorítani a súlyt 200g alá (199g). A Redmi Note 9 is Dual nanoSIM-es, illetve rendelkezik dedikált microSD kártyahellyel is. Az ujjlenyomat érzékelő a klasszikus helyére, azaz hátra, a kamera-egység alá került. A különleges eljárással készülő színezésből 3 félét kapunk, Erdő zöld, Éjfél szürke (ami kék) és Poláris fehér (ez világoskékes lilás átmenetes)

Redmi Note 9 árazás

A bemutatón közölt ajánlott árakat mindhárom modell esetén dollárban adták meg:

  • 3GB+64GB   = $199
  • 4GB+128GB = $249

Ezeket forintosítva, a helyi adókkal terhelve megkapjuk a hivatalos ajánlott kisker árakat is:

  • 3GB+64GB   = 79.990 Ft
  • 4GB+128GB = 84.990 Ft

Látható, hogy a kisebb változatnak nincs értelme, amíg az árát jelentősen nem csökkentik. Összességében nem olcsó egyik sem, de nézzük meg alaposan, mit kapunk a pénzünkért.

Redmi Note 9 Pro

Az eddigi kommentekből azt szűrtem le, sokan ezt vártátok a legjobban. Ebben a készülékben megkap egy átlagos felhasználó mindent, amire a mindennapokban szüksége lehet.
A Xiaomi elnevezéseit sosem volt egyszerű lekövetni, ahogy egy adott modell létjogosultságát is sokszor megkérdőjeleztük. Tavaly ilyen volt a Redmi Note 8 és a Note 8T, ami bár első látásra csak az NFC-ben tértek el egymástól,valójában méretben és az értesítési LED meglétében is különböztek.

Ha leszámítjuk, hogy külön készülnek modellek a kínai, az indiai, és a nemzetközi piacra is, akkor sem egyszerű a logikát megtalálni. Hogy rövidre zárjam, úgy képzeljétek el, hogy adott egy Redmi Note 9 Pro Max, amit kizárólag Ázsia számára gyártanak. A kiindulási pont ez a modell volt, amikor a Global Note 9 Pro neve fölmerült a sajtóban.

Amíg az indiai Redmi Note 9 Pro-ból Global Note 9S modell lett csavarra pontosan, addig a Redmi Note 9 Pro Max csak távolról néz ki úgy, mint a ma bemutatott Global Redmi Note 9 Pro. Nézzük, miben tér el.

Kijelző

A szimmetria mindenek felett, a kameralyuk középen maradt. A kijelző 6.67″-es 20:9-es képaránnyal és FHD + (2400×1080) felbontással rendelkezik a védelemről elől-hátul Gorilla Glass 5 üveg gondoskodik. Itt nincs eltérés sem az indiai változathoz, sem pedig a Note 9S-hez képest. Nincs 90Hz, nincs AMOLED, csak egy letisztult, szimmetrikus kialakítás, gyönyörű IPS panellel, amihez ott a TÜV tanúsítvány.

Dizájn

A fizikai méret és súly nem változott:
Magasság: 165.75mm
Szélesség: 76.68mm
Vastagság: 8.8mm Súly: 209g

A hátlap már annál inkább. A Redmi Note 9 Pro különlegessége a kéttónusú kialakítás, azaz eltérő mintázatú felületkezeléssel értéke el, hogy fényes és matt hatást keltsen, ha ránézünk. Ezt sem a Xiaomi találta ki, de marha jól néz ki, ezt kár tagadni. A kamera-egység is változott, a négy kamera maradt a fekete lekerekített négyzetben, a kéttónusú villanó viszont külön árválkodik a zöld hátlapon, az egység alatt (szimmetrikusan középen).

És itt jön a csavar a gépezetben! A hivatalos oldal képei szerint a kéttónusú hátlapi kialakítás csak a Trópusi zöld színnél van meg, ahogy a LED villanó is csak ennél a színnél árválkodik külön a kamera-egységtől. A másik két szín, a Csillagközi szürke (kékes) és a Gleccser fehér esetén már egy elnyújtott fekete részben látható a villanó, akár a Note 9S, vagy épp az indiai Note 9 Pro Max esetén.

Az ujjlenyomat olvasó szintén oldalra került, a bekapcsoló gombba integrálva. A hátsó quad kamera 64MP-es főszenzort, továbbá 8MP+5MP+2MP-es egységeket kapott. Kiemelten foglalkoznak a kamera képességeivel, és szoftveres újdonságokkal, mint a Kaleidoszkóp effekt. Az előlapi kamera felbontása csökkent a Pro Max-hoz képest, a Note 9 Pro 16MP-es szelfi kamerával rendelkezik.

Hardver

A processzor megegyezik a Note 9S-nél használt Qualcomm Snapdragon 720G-vel. Itt már kiemelik, hogy a Mi 9 SE-ben használt Snapdragon 712-höz képest CPU-ban 36%, GPU-ban 14%, még AI-ban 115% a javulás. Az akku itt is 5020mAh, ami viszont változott a pro Max-hoz képest, hogy a gyorstöltés 33W-ról 30W-ra csökkent. A dobozban viszont megkapjuk a 33W-os töltőfejet. A Dual nanoSIM kezelés és a dedikált microSD slot itt is adott. A végére pedig maradjon még egy különbség a Pro Max-hoz, illetve a Note 9S-hez képest, ez pedig nem más, mint az NFC. Igen, van NFC, lehet érintés mentesen fizetni.

Redmi Note 9 Pro árazás

Nézzük először az ajánlott árakat dollárban

  • 6GB+64GB   = $269
  • 6GB+128GB = $299

Ezeket forintosítva, a helyi adókkal terhelve megkapjuk a hivatalos ajánlott kisker árakat is:

  • 6GB+64GB   = 104.990 Ft
  • 6GB+128GB = 114.990 Ft

Itt két dolgot jegyeznék meg. Egyrészt a készülék képességeit, másrészt a tavalyi szinthez képest gyengébb forintot.

És a végére jöjjön még egy Note, ami nem Redmi…

 

Mi Note 10 Lite

2019 őszén mutatkozott be a Mi Note 10 széria két taggal (Mi Note 10 és Mi Note 10 Pro), amit ma egy harmadik modell, a Mi Note 10 Lite követett. A trió azonos hardverre és méretekkel rendelkezik, csupán a kamera kialakításban, és a szenzorok felbontásában van eltérés. A Mi Note 10 Lite olyannyira nem mutatott újat, hogy külön eseményt sem kapott, csupán besuvasztották a Redmi Note 9 széria sajtótájékoztatójának végére.

Kijelző

Maradt a 6.47″-es AMOLED FHD + kijelző, beépített ujjlenyomat olvasóval. Az élek lekerekítettek (edge), a színek gyönyörűek, a kontraszt 400000:1, a Színtér DCI-P3.

Hardver

A Mi Note 10 Lite megörökölte a Snapdragon 730G processzort, ami a csökkentett főkamera-felbontáshoz elegendő, és üdvözlendő, hogy a háttértár típusát itt közölték, UFS 2.1 sebességgel számolhatunk.

Kamera

Itt történt az egyetlen, lényegi változás. A penta (5) kamerát quad (4) váltotta, 108MP-ről 64MP-re csökkent a főszenzor felbontása. A négy hátlapi szenzor 64MP+8MP+5MP+2MP. A kameraszám csökkenése miatt változott a hátlapi dizájn is, maradt a bal felső sarokban állítva, viszont a 4 kamerát és a 2×2 LED villanót egységes egy fekete lekerekített téglalap keretbe fogták össze. Ez talán egyedibb megoldás, mint a Redmi Note 9 széria esetén.

 

 

 

 

Az akku maradt 5260mAh, 30W-os gyorstöltés támogatással (és töltőfejjel), továbbra is 2db nanoSIM foglalat várja a Digis felhasználókat, viszont háttértár bővítésre most sincs lehetőség. Vezeték nélküli töltés nincs, van viszont NFC, meg infraport, és 3.5mm-es jack.

A Mi Note 10 egy remek készülék volt, ezt a tesztben is elmondtam. A Mi Note 10 Pro szerintem fölösleges plusz volt.
Jelenleg a Mi Note 10/Pro gyártása megszűnt, már csak elfekvő készletből lehet hozzájutni. A Mi Note 10 Lite viszont májusban érkezik, ahogy a Redmi Note 9 és 9 Pro is.
A zöld színt (indigó)kékre cserélték (köd lila), vagy ahogy a fény megtörik rajta…..továbbá elérhető Éjfekete és Gleccser fehér színben is.

Mi Note 10 Lite árazás

Itt érdekes módok nem dollárban, hanem euróban adták meg az árat:

  • 6GB+64GB   = $349
  • 6GB+128GB = $399

Ezeket forintosítva, a helyi adókkal terhelve megkapjuk a hivatalos ajánlott fogy. árakat is:

  • 6GB+64GB   = 149.990 Ft
  • 6GB+128GB = 159.990 Ft

Ha megnézzük, hogy a Mi Note 10 kezdett 199.000 Ft-ról (fontos a gyártó által ajánlott fogyasztói árat kiemelni), akkor a Mi Note 10 Lite ára abszolút korrektnek mondható. Egy kamera és 44MP mínusz még emészthető is ennyi pénzért, az OIS-t azért sajnálom. De hát mitől legyen Lite egy készülék, ha nem a költségcsökkentés miatti faragástól. Vigasztalhat viszont a lézeres autófókusszal meghagyott 3 fókuszmód (Lézeres | Fázisdetektálós | Kontrasztérzékelős) így az élességgel nem lesz gond.

A Redmi Note 9S már kapható hivatalos forrásból is, míg a Redmi Note 9 és Note 9 Pro, valamint a Mi Note 10 Lite forgalmazása májusban indul Magyarországon is.

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -