- Hirdetés -
()

Mire jó a Xiaomi Mi 9 Lite? Egy középkategóriás okostelefon választásának legfőbb szempontja talán az ár-érték-arány. Nos, ebben a Xiaomi élen jár, rengeteg jól sikerült eszközük volt már, ami megérte a pénzét. Ilyen volt például a Pocophone F1, a Redmi Note telefonok, és a Mi A1 is. Sokaknak nem is kell több, hiszen manapság már elérhető áron kapunk jó teljesítményt, két napos üzemidőt, tripla kamerát, szép kijelzőt, és még sorolhatnám. Ezek az eszközök mindennapi felhasználásra tökéletesek. Gyorsak, sokáig bírják, jól felszereltek, és szépek is.

A pletykák szerint előfordulhat, hogy mégis megérkezik a Xiaomi CC9 európai változata, mely talán a Mi A3 Pro lehet. Ha ez így történik, akkor érdemes átgondolni a választást, ugyanis abban az esetben talán a tökéletes felső középkategóriás Android One készülék lesz az a telefon.

A fenti idézet a Mi A3 tesztből származik, melyre jó párszor utalni fogok még, nem véletlenül. Ha kíváncsi vagy, milyet lett a Mi A3, ide kattintva tudod elolvasni.

Akkor még úgy hírlett, hogy a Mi A3 Pro lesz a Xiaomi és a Meitu kollaborációjával született CC9 Európába szánt variánsa, végül viszont a gyártó inkább úgy döntött, hogy a CC9e-t hozza el hozzánk Mi A3 néven, és a nagytestvér eljövetele még várat magára, most már tudjuk, hogy egész pontosan idén szeptemberig, mikor is megjelent a Mi 9 Lite, azonban Android One helyett MIUI-val.

Múlt héten megnéztük, milyen a Mi 9 Lite kívülről. Ha esetleg lemaradtál volna, vegyük át még egyszer.

Ezt rejti a Xiaomi Mi 9 Lite csomagolása

A Xiaomi Mi 9 Lite doboza fehér színű, elől képet kapunk a készülék kinézetéről, bár első ránézésre nem derül ki, hogy milyen színű modell lapul a dobozban. Ha ezt anélkül szeretnénk megtudni, hogy kinyitnánk, erre vonatkozó információkat is találunk a doboz alján, ezúttal a hátoldal helyett ugyanis ide kerültek az információk. A doboz felső részében a telefonon kívül a felhasználói kézikönyvet, a garanciajegyet, egy áttetsző szilikon tokot, valamint a SIM tűt találjuk, ezalatt pedig egy USB Type-C adat és töltőkábel, valamint végre egy Qualcomm Quick Charge 3-as gyorstöltőt! Igen, gyárilag tartozék a 18 wattos gyorstöltő is!

Xiaomi Mi 9 Lite kijelző és további részletek

Hozzám az “Aurora Blue” nevezetű variáns érkezett tesztelésre, emellett pedig kapható fehér és szürke színekben is. Az előlapon egy 19,5:9 képarányú HDR10 támogatással rendelkező 1080×2340 pixel felbontású, 6,39″-es Super AMOLED panel foglal helyet, ebben pedig a csepp alakú bevágásban a 32 megapixeles előlapi kamera, felette a beszédhangszóró, valamint a fény és közelség érzékelő található. Jobb oldalon a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombok, míg bal oldalon a SIM tálca helyezkedik el. 

A készülék alján, bal oldalon a mikrofon, jobb oldalon a hangszóró, a kettő között pedig az USB Type-C csatlakozó található. Felül, jobb oldalon egy 3,5 mm-es Jack csatlakozó, mellette a zajszűrő mikrofon, valamint az infra port kapott helyet.

A hátlapon kezdődnek az izgalmak, ugyanis amellett, hogy egy tripla kamerás rendszert kapunk, a Xiaomi logó meglepetést tartogat számunkra, VILÁGÍT! Tulajdonképpen egy elég érdekes megoldásról van szó, hogy mennyi értelme van, mindenki döntse el maga. Szerintem jó, hogy van értesítési led, ami színes, de nem a legjobb helyen, meg kell hagyni. Sokkal hatékonyabb “effektet” produkál a zseblámpa a szilikon tokkal karöltve, mint a világító logó. A hátlap jobb oldalán piktogramokat, valamint a “Designed by Xiaomi” feliratot találjuk még.

Belsőségek

A rendszer üzemeltetését egy 64 bites, ARM alapú, 8 magos Qualcomm Snapdragon 710 SoC látja el, a grafikai feladatokért pedig egy Adreno 616-os GPU felel. S hogy legyen hely pár Chrome tabnak is a Facebook mellett, elkél az a 6 GB RAM, mely mellé igényeink szerint választhatunk 64 illetve 128 GB belső tárhelyet. MicroSD kártyával tovább bővíthetjük a tárolókapacitást, ugyanakkor ebben az esetben le kell mondanunk a második SIM kártya lehetőségéről. De van jobb megoldás például a 12 megapixeles felbontásig ingyenes, korlátlan Google Photos felhőszolgáltatás.

Mi 9 Lite kameraXiaomi Mi 9 Lite kamera: fotók és videó

A hátlapon három kamerát találunk: A fő kamera 48 megapixeles, f/1.8-as rekeszértékű, a másodlagos, széles látószögű 8 megapixeles, valamint végül, de nem utolsó sorban a harmadik szenzor, mely a mélységélesség érzékeléséért felel, 2 megapixeles. Videót 2160p-ben tudunk rögzíteni 30 képkockával másodpercenként, de 1080p-ben elérhető 120 FPS is, sőt, 720p-ben 960, melyet lassított felvételek készítéséhez tudunk használni.

Kommunikáció

Ha vidéken élünk, jól tud jönni, hogy a készülék támogatja a 800 megahertzes, ismertebb nevén B20-as LTE sávot, de a nagyvárosban sem gond, ha a 2,4 GHz-es WiFi hálózatok mellett a gyorsabb, 5GHz-sre is tudunk csatlakozni. Van olyan helyzet, mikor ismeretlen helyre tévedünk, ekkor lehet segítségünkre az A-GPS-t is támogató, GLONASS, GALILEO és BeiDou műholdakkal is kommunikáló GPS, és ha közben nem szeretnénk unatkozni, Bluetooth 5.0 segítségével az okos karkötőnk által jelentett pulzusszám mellett a muzsika is elfér az éterben.

És ha már muzsika, az FM rádió is része e színes repertoárnak, igaz ebben az esetben fülhallgató csatlakoztatása is szükséges. Ha nincs kéznél a távirányító, vagy kispórolták a dobozból, nem jelenthet gondot, hisz a Mi 9 Lite-ban is van infra távirányításra lehetőség. Bár a végére maradt, de nagyon fontos: Van NFC! Hazánkban is egyre elterjedtebb a mobilfizetés, így jó hír, hogy aki a Mi 9 Lite-ot választja, tud élni ezzel a lehetőséggel.

Biztonság

A kijelzőbe épített ujjlenyomat olvasó mellett van lehetőség 2D-s arcfelismerésre is, azonban személy szerint inkább az előbbit ajánlanám, ha fontos számunkra az adataink védelme.

Xiaomi Mi 9 Lite operációs rendszer

A készülék szoftveres alapköve jelen esetben Android 9 Pie, de valószínűleg érkezik rá Android 10 is a közeljövőben. MIUI 10 helyett immáron a Xiaomi felületének legújabb, 11-es változatát kapjuk, frissítésként.

Alkalmazások

Előretelepített alkalmazások terén a jól megszokottakkal találkozunk: A Google appok mellett a Xiaomi böngészőjét, a Galéria, Zene, Kamera, a Biztonság, a Számológép, Óra, FM rádió, Hangrögzítő, Képernyővideó-felvevő, Szkenner, Letöltések, Iránytű, és a megújult ShareMe alkalmazást találjuk. Továbbá Időjárás, Naptár, Fájlkezelő, Mi Videó, Tisztító, Jegyzetek, és Beállítások app van előtelepítve a Xiaomi-tól. Meglepő módon viszont sem a Mi Távirányítót, sem pedig a Telefon és SMS alkalmazást nem kapjuk meg, pontosabban helyette a Google-féléket, a Mi Távirányítót pedig a Play Áruházból kell letöltenünk. Harmadik féltől származó alkalmazásokat is találunk a készüléken, név szerint a Netflixet, és a Facebookot.

 

[twenty20 img1=”27118″ img2=”27126″ offset=”0.5″ before=”Mi A3″ after=”Mi 9 Lite”]

Mi 9 Lite kontra Mi A3

Első ránézésre sokban hasonlít a Mi A3-ra, ebben az esetben már FullHD+ kijelzővel találkozunk, mely valóban sokkal kellemesebb képet ad, szó szerint. További különbség, hogy hardveres téren is előrelépés történt. A 11 nanométeres csíkszélességű Qualcomm Snapdragon 665 helyett, a 10 nanométeres gyártástechnológiával készült Snapdragon 710-est kapta meg a Mi 9 Lite, az Adreno 610-est pedig egy 616-os váltja fel. A Mi A3-mal szemben itt a belépő modell is 6GB RAM-mal van szerelve, valamint ez a készülék már NFC-vel érkezik, mely lehetővé teszi az érintéses mobilfizetést.

[twenty20 img1=”27232″ img2=”27236″ offset=”0.5″ before=”1-szeres nagyítás” after=”0,6-szoros nagyítás”]

[twenty20 img1=”27242″ img2=”27246″ offset=”0.5″ before=”1-szeres nagyítás” after=”,6-szoros nagyítás”]

[twenty20 img1=”27283″ img2=”27287″ offset=”0.5″ before=”2-szeres nagyítás” after=”0,6-szoros nagyítás”]

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=wgrmCBCeSZI[/embedyt]

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=3K1e4AsnwPE[/embedyt]

A kamera app rendelkezik néhány plusz funkcióval a Mi A3-hoz képest, szenzorok terén viszont ugyanazt kapjuk. A hátlapi kamerával készíthetünk lassított felvételeket, 720p-ben 960 vagy 240, 1080p-ben 120 képkockával másodpercenként. A rövid videó móddal TikTok szerű alkotásokat készíthetünk mind az előlapi, mind a hátlapi kamera használatával. Videó módban a hátlapon 4K 30, az előlapon 1080p szintén 30 fps-es felvétel lőhető. Fénykép üzemmódban válthatunk a széles, valamint az ultraszéles látószögű optikák között, elérhető AI és 48 megapixeles mód is. Portré módban a harmadlagos érzékelő kihasználásával fotózhatunk háttérelmosással. Éjszakai módban szükségünk lesz némi fényre, de ha rendelkezésre áll, egész jó felvételek készülhetnek sötétben is. Ezek mellett opció még a Panoráma, és Pro mód. Pro módban a fehéregyensúly (2000-8000) mellett a fókusztávolság (10-100), a záridő (1/1000-32 mp) és az ISO (100-3200) állítható.

Üzemidő

Az üzemidővel nem lesz gondunk, ugyanis a 4030 mAh-s Li-Po akkumulátornak köszönhetően a készülék nagyjából két napos üzemidőre képes. Ha merülőfélben van sem probléma, ugyanis a gyári töltő ebben az esetben már egy 18 wattos gyorstöltő.

Benchmark eredmények

A teljesítmény magáért beszél, fent láthatóak az Antutu Benchmark és a GeekBench 5 eredmények. Nagy meglepetésemre a Mi 9 Lite hozza a 2017 augusztusában megjelent Samsung Galaxy Note 8 teljesítményét, így mondhatjuk, hogy a középkategória elért arra a szintre, hogy valóban jó teljesítménnyel rendelkeznek ezek a készülékek, így érdemes átgondolni, hogy mindenképp csúcstelefont szeretnél-e birtokolni. A GPS beltéren és kültéren egyaránt néhány másodperc alatt lokalizál minket, nagyjából 4 méteres pontossággal.

Ebben az esetben ugyan csak az Asphalt 9-et futtattam rajta, észrevettem, hogy a Mi A3-hoz képest kevésbé melegedett. A Mi 9 Lite-on lehet játszani. A CC9 sorozatot főként a fiataloknak szánta a Xiaomi, így nem meglepő, hogy a népszerű játékok közül szinte mindegyik jól fut ezen a készüléken.

Az FM-Rádió appja ebben az esetben a MIUI-s rádió app, viszont nem sikerült túl jól ez a funkció a Mi 9 Lite-ban, alig találtam néhány rádióállomást, mely sercegés nélkül szólt volna, sőt, míg a Mi A3 megtalálta az egyik kereskedelmi rádiót, a Mi 9 Lite csak a Kossuth, és néhány horvát csatorna műsorát fogta. Ebben az esetben is lehet automatikusan keresni, és fel is vehetjük a rádióadásokat.

AMOLED kijelző révén környezeti kijelző néven kapunk egy always-on-display funkciót, mely a MIUI 11 frissítés érzekésével vált igazán testreszabhatóvá. Többféle beállítási lehetőségek közül választhatunk, természetesen minél tovább aktív az óra és értesítéskijelzés, annál kevesebb akkumulátoridőnk marad. Plusz pont, hogy a közelségérzékelő segítségével ha tokban tartjuk, vagy épp zsebben, az AOD kikapcsol, energiát spórolva ezzel.

Xiaomi Mi 9 Lite összesítés

Jól látszik tehát, hogy a Mi 9 Lite valóban tökéletes választás lehet azok számára, akik az arany középutat keresik. Ebben az árszegmensben már egész jó készülékeket találni, többek közt ez a telefon is ilyen. Mind a kijelző, mind a kamera, mind a teljesítmény, mind az üzemidő a Mi 9 Lite mellett szól, ha a Xiaomi kínálatában keresed a „tökéletes” középkategóriás okostelefont.

Kell ennél több? – szól a címben lévő kérdés, nos a válasz:

Szerintem nem, de kevesebb sem.

Kinek ajánlom?

Szinte bárkinek, aki egy remek ár-érték-arányú Xiaomi okostelefont szeretne a felső középkategóriából. A mindennapi feladatok ellátására tökéletes, a rendszer fürge, a kamera jó képeket készít, és az üzemidővel sem lesz gondod.

Kinek nem ajánlom?

Alapvetően két eshetőség van:

  • Ha kimondottan fotózásra, vagy „Pro” felhasználásra keresel okostelefont, a Xiaomi kínálatában ezt is megtalálod, azonban nem a Mi 9 Lite személyében.
  • Abban az esetben, ha csak telefonálásra, böngészésre vennél okostelefont, a Xiaomi többi, kedvezőbb árfekvésű készülékeit lenne érdemes megnézned, ugyanis erre a felhasználásra felesleges a Mi 9 Lite-ot választanod.

A tesztkészüléket köszönöm szépen a xiaomishop.hu-nak, nektek pedig hogy végigolvastátok a bejegyzést. Amennyiben maradt még kérdésed a telefonnal kapcsolatban, nyugodtan tedd fel a Facebook bejegyzés alatti komment szekcióban, vagy a HelloXiaomi Messenger felületén, privát üzenetben, igyekszem ezekre mihamarabb válaszolni.

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -