- Hirdetés -
()

Augusztus elején már készítettünk egy forgatókönyvet arra az esetre, ha beüt a crach, nos, jelentem alásan, beütött. Itt a második hullám, és a helyzet fokózodik, ismét távoktatásban részesül az iskolások egészen nagy része. Vegyünk hát át mégegyszer pár hasznos tippet, trükköt, információt.

A cikk bizonyos része egy az egyben az augusztusi írományból átemelt tartalom, azonban hogy ne legyen megmikrózott jégkása hatása, up-to-date kontenttel, javaslatokkal töltöttük fel.

Most sem lehet tudni, mit hoz a jövő, azonban a helyzet nem túl bíztató, és a további intézkedésekre, szigorításokra érdemes felkészülni. Tanulva az előző időszak hibáiból, sok helyen az online oktatást valójában, a tantermi jelenlétet ugyan nem igénylő, azonban rendes, órarend szerinti formában, digitálisan vitelezik ki, az ebben való részvételhez viszont komolyabb eszközök szükségesek.

Komolyabb eszköz alatt értem azt, hogy lehet, hogy a Windows XP-s asztali gépünk elvitte a Classroomot és a Krétát (no persze egy megfelelő böngészővel), azonban a Skype, a Microsoft Teams és a Google Meet már nagy falat neki – alternatívára van szükség.

De mit szerezzünk be, milyen eszközök alkalmasak a digitális oktatásba való bekapcsolódáshoz? Nézzük meg, a legolcsóbban hogy úszhatjuk meg, elsősorban a Xiaomi kínálatában, de akkor is érdemes elolvasnod, ha más gyártótól szereznél be eszközöket – hasznos infók várnak.

Milyen okostelefont vegyünk?

Nézzünk pár alapvető követelményt:

  • legalább 3-4GB RAM

A korábbi 2-3 GB-os ajánlást ezúttal 3-4-re cseréltem, ugyanis ha a gyerkőc egyetlen eszköze lesz, és netán beadandókon dolgozik, multitaskol, elengedhetetlen az elegendő RAM.

  • 32+ GB belső tárhely
  • 720p vagy annál nagyobb felbontású kijelző
  • nagy méretű panel (5″ +)

A Xiaomi alsó-középkategóriás telefonjai is megfelelnek az alapvető követelményeknek. Ezekkel az készülékekkel abszolút használhatóak a távoktatásban alkalmazott eszközök.

Egy ilyen telefon nagyjából 50-60 ezer forint körül már beszerezhető, a keret növelésével pedig mégjobb ajánaltokra csaphatunk le 70-80 ezer forint környékén.

Milyen laptopot vegyünk?

  • legalább 4GB RAM de inkább 8
  • 128+ GB SSD
  • 1080p vagy annál nagyobb felbontású kijelző
  • Intel Core i3, i5, i7 // AMD Ryzen 3, 5, 7

Nem kell, hogy a legújabb legyen, sőt, egy néhány éves i3-as, i5-ös gép tökéletes, akár használtan is, ennek azonban érdemes utánanézni vásárlás előtt

Nagyon fontos, hogy ne vegyük le a polcról az első, legolcsóbb gépet a boltban, ugyanis nem az a célunk, hogy az Office is döcögősen fusson rajta. Nincs szükség gamer gépre, azonban processzor, a RAM, és az SSD terén nem érdemes alulméretezni a masinát.

Számítógép-perifériák

Webkamera

Manapság nem feltételnül érdemes webkamerát venni, ha kéznél van egy okostelefon. A droidcam alkalmazás telefonra, illetve számítógépre telepítésével a telefon kamerája használható a gépen is, webkameraként. Jobb képet ad, mint bármelyik több tízezer forint alatt beszerezhető ketyere. Ezen az oldalon tölthető le. 

A laptopok kamerájára fontos odafigyelni, azonban egy óvatlan mozdulat és máris az osztálytársak képernyőjén találjuk magunkat életnagyságúra nagyítva. A legbiztosabb, bevált módszer a kamera leragasztása, ugyanis a szoftveres megoldások sok esetben nem túl megbízhatóak.

Egér

A Xiaomi egerei mind-mind más szegmenst céloznak meg, azonban mindegyik remekül használható, és kedvező áron kínálnak remek minőséget. Nem érdemes a legolcsóbbat venni, azonban a legdrágábbat sem – 10.000 forint alatt beszerezhető, ami szükséges. Bluetooth egerek is vannak, melyeket a tablethez csatlakoztatva kvázi laptopként használhatóak a táblagépek. A Xiaomishopban beszerezhető egereket erre találod. 

Billentyűzet

Nos ez a kategória nem az én szakterületem, egyszer vettem volna mechanikus Xiaomi billentyűzetet, de az eBayes eladó egy scammer (átverő) volt, adott egy csomagszámot, azt mondta postázta, de sosem ért ide, és a csomagszám sem volt igazi.

Azonban tény, hogy általában erre is szükség van, asztali gép esetén. Olyan billenytűzetet érdemes venni, amin jól lehet gépelni, ugyanis a Redmentás dolgozatok időkorlátjával harcolni rossz billentyűzettel nem egyszerű.

Jó esetben ki lehet őket próbálni, pandémiás helyzetben kevésbé, de ha még nyitva vannak a veres hipnotizálós áruház boltjai a cikk megjelenésekor, érdemes ellátogatni és pötyögtetni kicsit.

Ami fontos: ne legyen a legolcsóbb, de ne is a legdrágább, ahogy minden másra is igaz ez. Tablet esetén fontos, hogy wireless, azaz vezeték nélküli, Bluetoothos legyen, ne a kis USB dugós, mert az fogyasztja az akkist, és közben tölteni sem lehet a táblagépet.

Mikrofon

Nem biztos, hogy köztudott, hogy a Xiaomi telefonokhoz csomagolt headsetek tökéletesen alkalmasak a modern eszközök úgynevezett kombó-jack csatlakozóján keresztül mikrofonként is működni. Ha nincs ilyen csatlakozó a gépben, csak a piros mikorfon, és a zöld hang, akkor egy kombó jack – hangszóró, mikrofont átalakítóval megoldható fillérekből.

Asztali gép, laptop, vagy tablet?

Az asztali gépet szerintem érdemes elfelejteni ebből a szempontból. Nagyon jó, ha van, de a tanuláshoz beszerezni nem érdemes. Sokkal kényelmesebb, komfortosabb egy laptop, vagy tablet. A kettő közül személy szerint laptopot választanék, abból is egy Intel Core i3, i5, i7 vagy AMD Ryzen 3, 5, 7 processzorral rendelkezőt, nem érdemes ez alá adni, hiszen egy használhatatlan, lassú gépet beszerezni felesleges, nem fog úgy működni, ahogy azt elvárnánk.

Internetkapcsolat

Fontos, hogy folyamatos, szélssávú internetkapcsolat álljon rendelkezésre. Ne elégedjünk meg a “falusi nettel”, ez egy olyan időszak, amikor a színesceruza helyett a digitalizációra kell pengetni a pengőt. A Digitális Jólét alapcsomagok már egész korrekt, használhatónak mondható netkapcsolatot biztosítanak.

Ingyenes Microsoft Office, honnan szerezhető be?

Sokan nem tudják sajnos, nem hirdetik elég helyen, hogy a diákoknak ingyenes az Office 365, vagyis mostanság már Microsoft 365 előfizetés. Ez 1TB online tárhelyet is jelent az Office programcsomagon kívül. Az o365.educatio.hu oldalon regisztrálva a diákigazolványszám megadásával igényelhető, és néhány órán, percen belül már használható is az elegedhetetlen irodai programcsomag. Teljesen ingyen, nem kell érte fizetni, ráadásul egyszerre 5 eszközök használható, beleértve a mobiltelefonokat ás táblagépeket is.

Filc Napló (nem hivatalos Kréta app)

A kommunikáció a legtöbb helyen a Classroomon kívül a Kréta-rendszeren keresztül történik. A Kréta applikációja viszont… hogy is mondjam, nem a legjobb. A Filc Naplóról errefele olvashattok bővebben, a lényeg, hogy egy modern, nyílt forráskódú, gyors, és ingyenes Kréta app alternatíváról van szó, melyet itt tölthettek le.

Összefoglalva

A digitális oktatásban való részvételhez nem kell a legdrágább eszközökre beruházni. Meg lehet húzni egy kellemes határt, ami mind a pénztárcának, mind a gyerekeknek tökéletesen megfelel. Fontos, hogy a gyerkőcök részt tudjanak venni a tanórákon, hiszen a jövőjük, és a generáció jövője is múlik azon a pár éven, amit normál esetben az iskolapadban töltenének. Sajnos végül valóban megérkezett a második hullám, amit a nyáron még csak jósoltunk, beütött a ménkü.

Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra, s tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy ezt a helyzetet a lehető legkevesebb veszteséggel tudjuk átvészelni!

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -