- Advertisement -
0
(0)

A Solar Orbiter űrszonda hivatalosan is félúton jár bolygónk és vizsgálatának tárgya, a Nap között. 

Az Európai Űrügynökség (ESA) és a NASA közös űrszondája, a Solar Orbiter tavaly novemberben kezdte meg tudományos megfigyeléseit. Az űrszonda most hivatalosan is félúton van a Nap és a Föld között, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy mintegy 46,6 millió mérföldre, vagyis megközelítőleg 75 millió kilométerre jár a Naprendszer központi csillagától – from a Gizmodo.

A Solar Orbiter a Nap felszínén lejátszódó eseményeket követi nyomon, valamint a Napból kiinduló napszél és a helyi mágneses és elektromos teret vizsgálja. Az űrszonda heliocentrikus pályát követve tanulmányozza a Napot, amelyről korábban soha nem látott felbontásban készít felvételeket.

A különleges szerkezetnek nemrégiben egy hatalmas méretű napkitörést is sikerült megörökítenie, a legnagyobbat, amelyet a teljes napkoronggal együtt észleltek. A nem mindennapi eseményt a szonda extrém Ultraibolya Képalkotó (EUI) nevű műszere készítette február közepén.

A napszéllel kapcsolatos egyik legkomolyabb eset a Carrington-esemény volt 1859-ben, amikor a napkitörés következtében akkora geomágneses vihar keletkezett, amely elnémította a távíróvonalakat Európa és az Egyesült Államok között.

A Solar Orbiter mellett a 2018-ban útjára indított Parker űrszonda is a Napot vizsgálja. Ez az első ember által készített szerkezet, amely képes volt megérinteni a Napot, és belemerülni a csillag koronájába.

How useful was this post?

Click on a star to rate!

Average rating 0 / 5. Number of votes: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

- Advertisement -