- Hirdetés -
()

Szerkesztőségünk ezúttal két idei Samsung modellt vizsgált meg, és mért össze a Xiaomi középkategóriás modelljeivel. Konkrétan megnézzük, mit tud a Samsung Galaxy A40 / A50 páros a Redmi Note 7, és Mi A2 modellekkel összehasonlítva, szigorúan szubjektív módon.

Pár hónappal ezelőtt egyszer már volt lehetőségünk egy Redmi Note 7, Mi 8 Lite, Huawei P smart 2019 összehasonlításra, melyből kiderült, hogy ugyan már szorosabb a verseny, mint pár éve, de a Xiaomi még mindig tud kiváló alternatívát nyújtani márkát váltó, vagy friss okostelefon tulajdonosok számára.

Ezúttal egy új szerkesztőnk kapta a lehetőséget, az Ő írását, és videós bemutatóját  olvashatjátok és láthatjátok alább.

Amennyiben a száraz adatok helyett a videóra és a fotókra vagytok kíváncsiak, görgessetek lejjebb.

Samsung Galaxy A40

Fotók: samsung.com

A Galaxy A40 pontosan 144,4 x 69,2 x 7,9 milliméter és 140 gramm. A “Glasstic” ami borítja egy üveg hatású műanyag. Kicsit az akrilüvegre emlékeztet, valószínűleg az is, csak az kevésbé hangzik jól marketing szempontból. A készülék fogása viszont nagyon kényelmes, vékony kialakítású.

A kijelzője majdnem 6”, de a lefaragott káváknak köszönhetően még mindig egy kezelhető méretű készüléket kapunk. Ebbe kicsit belerondít a 19,5:9-es képarányú panel szenzorbevágása, viszont van rendes beszédhangszóró. A 25 megapixeles szelfi kamerának otthont adó notch-ot persze el lehet rejteni, ekkor egy klasszikus felső kávát kapunk, amin akár el is fért volna a szenzor és akár a fény- és közelségérzékelő is.

A FHD+ (1080 x 2340 pixel) felbontású Super AMOLED panel szinte az egész elejét elfoglalja a telefonnak. A betekintési szögek hibátlanok, a fényerő kimagasló, a kontraszt végtelen, a telítettségről, a színhőmérsékletről és a megjelenített tartalom méretéről pedig mi döntünk. Nincs viszont AOD és értesítő led sem.

A hátlapon egy Samsung felirat és a kettős kamerarendszer (16 MP + 5 MP széles látószögű szenzor) osztozik a LED villanó társaságában.

A telefon szíve a Samsung év elején bemutatott középkategóriás, 14 nanométeres szettje. Az Exynos 7904 nyolc magos központi egységet egy kétmagos, maximum 1,8 GHz-es Cortex-A73-as blokk és egy hatmagos, energia-hatékony, maximum 1,6 GHz-en üzemelő Cortex-A53-as blokk alkotja, amihez 4 GB memória és 64 GB bővíthető belső tárhely jár. A grafikus feladatokat a kétmagos Mali G71 végzi, alapvetően korrekten, de azért érezni fogjuk a korlátokat.

A képeket egy 16 megapixeles, f/1,7 rekeszértékű, PD autofókusszal és szimpla, egytónusú LED villanóval támogatott szenzor készíti normál látószöggel, a másodlagos egység pedig széles látószögű felvételeket tud 5 megapixel felbontásban f/2,2 rekesz mellett, fix fókusszal. Az előlapi egység 25 megapixeles, szintén fix fókusszal dolgozik.

A normál látószögű felvételek minősége egyáltalán nem rossz, bár a kontraszt és a telítettség általában elég erős, akkor is, ha nem élünk a képoptimalizálás lehetőségével. Este a szoftver túlkompenzál a durván és szemmel láthatóan eltüntetett képzajjal.

Videózni maximum 1080p 30 fps minőségben lehet. A lapkakészlet egyébként támogatja a 4K 30 fps minőséget, de ez itt most nem opció és felvétel közben a látószögek között sem válthatunk.

A töltésről USB-C port felel, és van 3,5 milliméteres jack csatlakozó is.

A Galaxy A40 egy szerethető készülék, kompakt mérettel, korrekt Super AMOLED kijelzővel és a mindennapi feladatokra alkalmas hardverrel.
Pozitívum a két SIM kártya mellett megférő microSD, az NFC, a 15 wattos gyorstöltés, a jack csatlakozó.
Hátrányként említhető, hogy nincs értesítő led, de még AOD sem. A Galaxy A40 hivatalos forrásból, kártya függetlenül 85-90 ezer forintba kerül.

Samsung Galaxy A50

Fotók: samsung.com

A Galaxy A50 szinte milliméterre akkora, mint a Redmi Note 7, ami azt jelenti, hogy nem kicsi. Mind a két eszköz közel ugyanakkor kijelzővel (6,4 vs 6,3) rendelkezik, a kávák azonban az A50-ben (főleg alul) kicsivel vékonyabbak.

A kijelző felbontása 1080 x 2340 pixel, a technológia pedig Super AMOLED. A panel fényereje, kalibrációja, kontrasztja és betekintési szögei kiválóak. Van kijelző mögé helyezett ujjlenyomat-olvasó, ami egy hi-tech megoldás. Itt már van AOD is, tehát mindig látható kijelző, ezt szerencsére nem hagyták ki az A50-ből, ha már az A40-ből kimaradt.

Maga a forma eléggé Samsung, felül lóg be egy csepp alakú notch, rajta egy előlapi kamerával, amely 25 megapixeles. Értesítési led itt sincs.

A hátlap az A40-nél említett glasstic, ennek ellenére nincs vezeték nélküli töltési lehetőség, viszont találunk három darab hátlapi kamerát is, amelyeket hosszában helyeztek el.

A telefon szíve érezhetően erősebb, mint az A40-é. Az Exynos 9610-es rendszerchip 10 nm-es csíkszélességen készül, meglehetősen takarékos, viszont a nyolcmagos megoldás (négy Cortex-A73-as mag ketyeg 2,3 GHz-en, a másik négy pedig Cortex-A53-as és 1,7 GHz-re van skálázva) mellé odarakott Mali G72 MP3 is bőven korrekt rendszersebességet garantál. Ehhez minimum 4 GB RAM párosul, valamint 128 GB belső tárhely.

Hiába van három kameránk, de csak két látószöget kapunk (normál és széles), a harmadik szenzor pusztán a portréfotózásnál valamelyest besegítő mélységérzékelő.

A fő kamera 25 megapixeles, F/1,7-es apertúrával és 26 mm-es látószöggel. PDAF az élesítés módja, van hozzá jelenetoptimalizáció, professzionális módban pedig az expozíció, a fehéregyensúly és az ISO állítható. A HDR-t automatikusan veti be a termék. Könnyedén átválthatunk a másik kamerára, amely 13 mm-es látószöget és 8 megapixeles felbontást kínál F/2,2-es apertúrával, ebből már érezhető, hogy képminőségben nem ez lesz a jobb, este például nem is nagyon érdemes kísérletezni vele.

A normál kamerával elégedettek lehetünk. A telefon kijelzőjén is látszik, hogy a kontraszt, a dinamika és a telítettség rendben vannak. A fókusz gyors, fotózásnál pontos is, a videofelvételeknél viszont bizonytalan néha.

Videós szempontból az A50 nem nyújt túl sokat. Nincs optikai stabilizátor egyik szenzor mögött sem, hiányzik a 4K felbontásban való rögzítés lehetősége, de van lassítás, amely 120 fps-t jelent.

A hátlap mögött egy méretes, 4000 mAh-s akkumulátor szolgáltat nagyjából két napra elegendő energiát. A vezeték nélküli töltés hiányzik, a fali adapterből 15W-os gyorstöltési lehetőség adott, ami még akkor is hasznos, ha egyébként az A50 tényleg jól bírja a mindennapokban.

Az A50-et elég jól eltalálta a Samsung, jobban, mint az A40-et, pedig az sem volt egy rossz termék. Némiképp drágább, de annyival többet is tud: AOD, kijelző mögé tett ujjlenyomat-olvasó, 4000 mAh-es akkumulátor, jobb kamerák és gyorsabb hardver jellemzik. A hivatalos, 125 ezer forintos ár nem tűnik – talán – óriási túlzásnak. A független piacon van egy óriási ellenfele, a szintén friss Xiaomi Mi9 SE, amely nagyon hasonló paraméterekkel a 100 lepedős álomhatáron belül tud maradni.

Xiaomi Mi A2

Fotók: mi.com

A Mi A2 egy letisztult, egyszerű, modern külsőt kapott, a Mi A1-hez képest ha a két mobilt egymás mellé nézzük az is feltűnik, hogy az utódnak mennyivel élénkebb színei és jobb betekintési szögei vannak.

158,7 x 75,4 x 7,3 milliméteres méretekkel és 166 grammos tömeggel bír, ez azt jelenti, hogy főleg magasságban nőtt Mi A1-hez képest, de markáns különbség nincs, az is egy méretes phablet volt, ez is az.

Az előlapon 6 hüvelykes, 18:9-es, 403 ppi-s képpontsűrűségű Full HD (1080 x 2160 pixeles) IPS kijelzőt látunk, élénk színekkel, kiváló vonalélességgel, remek betekintési szögekkel és ami sokak számára fontos, notch nélkül. Nem maradt ki hála a fehér színű értesítési led sem.

Az alumíniumból készült hátlapon szinte láthatatlanok a műanyag antenna kivezetések, a Mi logót és az Android One feliratot is aligha lehet észrevenni. Bár a kamera látványos részét képezi a hátlapnak, de legalább dupla ledes villanó került ebbe a modellbe.

A Qualcomm Snapdragon 660 az egyik legjobb chipset, amit a Xiaomi felhasználhatott ebben az árkategóriában, hiszen egyrészt takarékos a 14 nanométeres csíkszélességével, másrészt – és a Snapdragon 625-öt leváltva ez az igazi erény – kellően erős is. A nyolcmagos Kryo 260 processzor mellé Adreno 512 grafikai egységet, Hexagon 680-as DSP, és minimum 4 GB-nyi LPDDR4X RAM-ot kapunk. Van 4/64 GB-os verzió, de létezik akár 6/128 GB-os csúcsmodellel is.

A hátlapon egy 20 megapixeles (IMX376) és egy 12 megapixeles (IMX486) Sony szenzorpáros dolgozik össze, azonos látószöggel, viszont mivel előbbihez tartozik nagyobb, 2 mikronos szenzorpixel, így az egyaránt f/1,75-ös fényértékű lencsék mögött a nagyobb felbontású érzékelő felel a gyengébb fényviszonyok között készült képekért.

Állítható, hogy az előlapi kamera képét tükrözve lássuk-e viszont, legyen-e zárhang, szükségünk van-e segédvonalakra, illetve szeretnénk-e idő-és helybélyeget, a kézi módban pedig fehéregyensúlyt, fókuszpontot, záridőt és érzékenységet állíthatunk, illetve válthatunk a hátlapi lencsék között.

A nappali képminőség alapvetően jó, korrekt dinamikájú, részletes fotók készülnek. Közelre történő fókuszálásnál vannak anomáliák, de ettől még tökéletesen használható a készülék. A kamerák fókuszálási sebessége nagyjából megegyezik, és bár a közeli témákkal tényleg van baja a rendszernek, távolabbra éjszaka sem vesz sok időt igénybe, mire élesít a rendszer.

Videózás terén nincs ok panaszra, ebben a szegmensben a 4K még úgy is nagyon dicséretes, hogy 30 fps mellett történik a felvétel, Full HD-ban pedig már a 60 fps is elérhető. Beállíthatunk elektronikus képstabilizátort, és kézi érintőfókusz is lehetséges videózás közben, ez utóbbi szükséges is, különben indokolatlan újrafókuszálásokkal fogunk találkozni.

Az akkumulátor 3000 mAh kapacitású, és végre hivatalosan is megvan a Qualcomm QuickCharge 3.0 támogatása (az indiai verzió esetén a 4.0 is), a gyári 5V/2A-s töltőjével körülbelül 2 óra kellett neki a teljes töltéshez, fél óra alatt 35%-ig jutott el. Három napos üzemidőre nem érdemes számítani, de a legerősebb használat mellett is sikerülhet töltés nélkül kibírni egy napot, és két teljes nap sem irreális, ha az ember visszafogottan nyomkodja a mobilt.

A Mi A2-höz tartozó 65-75 000 forint körüli hazai árral a Xiaomi ismét nagyon ütős ajánlatot tett le az asztalra, ennyi pénzért a felhasználók egy remek formájú, szép kijelzőjű mobilt kapnak korrekt hardverrel, naprakész és villámgyors rendszerrel, illetve gyakori frissítésekkel.

 

Redmi Note 7

Fotók: mi.com

A Redmi Note 7-et mindkét oldalon üveg (Gorilla Glass 5) borítja, amitől picit nehezebb mint a Redmi 7, pontosan 159,2 x 75,21 x 8,1 milliméter és a 186 gramm. A készülék fogása is kissé masszívabb, nehezebb, de az alapvető ergonómia nem változott. Még mindig nagy, de kezelhető.

A kijelzőn csepp alakú a szenzorsziget, amin egy 13 megapixeles kamera foglal helyet fölötte a beszédhangszóróval, és szintén a káván ott a fény- és közelségérzékelő is.

A 6,3 hüvelykes, 18,5:9 arányú panel FHD+ felbontással bír, ami 409 pixelt jelent egy hüvelyken, összesen pedig 1080 x 2340-et. A megjelenítés minőségére nem lehet panasz, a színek élénkek, a kontraszt az erősebb fajtából való, a maximum fényerő elegendő. És hála van értesítési led is.

A hátlap üveg, aminek nagyon jól áll a színátmenetes dizájn. A kitűnően dolgozó és pont kézre eső ujjlenyomat-olvasó a szokásos helyen, a bal sarokban pedig kiemelkedik a kettős kamerarendszer, ami egy 48 megapixeles főkamerából és egy 5 megapixeles segédszenzorból áll. A szimpla, egytónusú LED villanó alatt 48MP AI Dual Camera olvasható, az alsó harmadban pedig a márkajelzés: Redmi by Xiaomi.

A 14 nanométeres Snapdragon 660-as szett négy darab, 2,2 GHz-es Kryo 260 Gold magot tartalmazó teljesítménycentrikus halmazból és egy szintén négy, Kryo 260 Silver magot tartalmazó energiahatékony egységből áll maximum 1,8 GHz-es órajelen. A telefonból van egyébként 3/32-es és 4/128 GB-os variáns is, a grafikus feladatokat pedig az Adreno 512-es IPG menedzseli a lapkakészlettől megszokott kiemelkedő hatékonysággal. A működés ilyen adottságokkal természetesen hiba- és fennakadásmentes, atomstabil és kifogástalanul gyors.

A kameramodult a Samsung szállította Samsung ISOCELL Bright GM1 fajtából. Ez egy 48 megapixeles quad bayer elrendezésű és f/1,8-as rekesszel dolgozó egység. Az 1/2 hüvelykes szenzorhoz 0,8µm pixelméret tartozik, a képek alapvetően viszont 12 megapixeles felbontásban készülnek, ha csak nem váltunk át 48 megapixelre a Pro módban. Alacsonyabb felbontáson viszont élesebb és kevésbé zajos képeket kapunk, plusz elérhető az AI jelenetfelismerés és a HDR is. A második kamera egy 5 megapixeles mélységélességet definiáló segédszenzor, ami a portréknál segít be. A szelfikamera 13 megapixeles, fix fókusszal és egy rakás szoftveres extrával, mint az AI, a HDR vagy a szépítő funkciók.

A képalkotás ebben a kategóriában kifejezetten jónak mondható, a mozgóképrögzítés lehetőségei közül viszont hiányzik a 4K felvétel, pedig a lapkakészlet maradéktalanul alkalmas lenne rá. Alternatív kameraszoftverrel mellesleg működik, de hivatalosan kizárólag 1080p 30 vagy 60 fps minőségű felvételeket készíthetünk. (Egyébként a készülék támogatja a camera2 api-t, nyers képfájlokat is kreálhatunk.)

A készülék támogatja a Quick Charge 4.0 gyorstöltés, ha veszünk egy megfelelő töltőfejet. A gyári adapter csak 5V/2A-t tud 10 wattos teljesítmény mellett. Offline videózni nagyjából 11 órát lehet egy töltéssel, böngészni pedig úgy 10 órát, ezzel együtt átlagos felhasználói szokások mellett a kétnapos üzemidő belefér.

Amit fel lehet hozni a Redmi Note 7 hiányosságaként, hogy nincs NFC, szoftveresen korlátozzák a videofelvétel maximális felbontását (amit azért roppant egyszerűen meg lehet kerülni) és csak 10 wattos gyorstöltőt adnak a készülék mellé, pedig támogatja a 18 wattos Quick Charge 4.0 szabványt.

Ezeken viszont olyan dolgok, amik nem annyira relevánsak egy 65 ezer forintos készülék esetében. A Redmi Note 7 kiváló hardveres teljesítménnyel, remek megjelenítővel, gyönyörű kivitelben, korrekt multimédiás képességekkel, infra vezérlővel, Type-C és jack csatlakozóval tényleg a legjobb választás az árkategóriában.

Fotós képességek


Mind a négy készülék saját vízjellel ellátott képeit láthatjátok csoportosítva, több fotón keresztül. A méreteket a kezelhetőség érdekében csökkentettük 3MP-re.

Jól látható a képeken, hogy összességében a Samsung Galaxy A50 végzett az élen. Nem minden szituációban jeleskedett viszont a kamera, és az algoritmus. A HDR sokszor túl mű képeket készített, minden árnyékot eltüntetve a képről (A Redmi Note 7-nél is előfordult). A fénymérés, és a hideg színvilág több esetben az A40-től is rosszabb. Az A40 dinamikája kicsi, a Mi A2-től is gyengébb képeket készített, amivel a négyes leggyengébb tagja. A Redmi Note 7 fehéregyensúlya néha túl bíbor színeket produkált, ettől eltekintve nem egy rossz kamerával szerelt középkategóriás telefon. (Ugye a Huawei P smart 2019-cel szemben már bizonyított.)
A Mi A2 esetén érezni a koros hardvert, a négyes legidősebb tagja (egy éves konstrukció), sötétben bizony nem teljesített jól, de napfényben sem tudja a Note 7 szintjét hozni. A két Samsung vízjelezése erre a célra tökéletes, de családi fotókhoz inkább kapcsoljátok ki. Ekkora méretben inkább zavaró, az A40 esetén pedig még reklámcélra sem indokolt a használata.

Xiaomi vs. Samsung Végszó

A két Samsung nem teljesített rosszul, az A40 esetén mindenképpen piros pont a kompakt méretnek. Az AMOLED kijelző már ebben az árkategóriában sem ritka, ha pedig házon belül elérhető, a Samsung sem vásárol fölöslegesen IPS paneleket. Az idei paletta eddig kifejezetten szimpatikus, ám a hardveren egyértelműen látszik, hol volt kénytelen a Samsung is spórolni. Az A50 a jelenlegi kártyafüggetlen ára picit még borsos, de ezt a modellt a többség szolgáltatónál, előfizetéssel vásárolja majd, így már bátran vállalható havi részletekben.
A Xiaomi 2018-ban szintet ugrott a Mi A2-vel, mind a hardver, mind a kamera lényegesen jobbra sikerült, mint az első generációs Mi A1. Ma már, főleg, hogy érkezik a Mi A3, meggondolandó az ajánlása. Bár a Mi A3 igen megosztóra sikerült – sokak egyenesen szentségtörésnek tartják a kijelző-felbontás csökkenését – tagadhatatlanul sikeres lesz. A Xiaomi is kénytelen volt valahol meghúzni a határt, hogy az árazás ne szálljon el. A Mi A3-ról július végén láthattok majd kicsomagolót, ás hamarosan tesztet is.
A négyes egyértelműen legjobb ajánlata a Redmi Note 7 lett. Korrekt készülék, bár a reklámokkal ellentétben se nem vízálló, se nem ütésálló. A Gorilla Glass 5 borítás sem teljesít olyan jól, mint papíron, vagy a promócióban, ezért fokozott odafigyeléssel használjátok a mindennapok során. Árban egyértelműen a hazai kínálat egyik legjobbja, nem véletlenül döntötte meg a Redmi Note 5 és a Note 6 Pro eladásait Magyarországon is az első 2 hónapban

A Xiami a belépő kategóriában is tartogatott újdonságokat nyárra,  pár hete megérkezett a Redmi 7A. Bár fizikai mérete vetekszik a Mi 9 SE-vel, a kijelző mérete csupán 5.45″, így az idei évi Xiaomi paletta legkisebb kijelzőjű okostelefonja. Hamarosan ezt a modellt fogom nektek bemutatni.
Sziasztok!

 

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -