- Hirdetés -
()

Talán az egyik legnagyobb meglepetés az új Redmi K30 4/5G telefonban, az a képernyője, ami az átlagos 60 Hz-es frissítési sebességének a duplája. Erre talán még nagyon nem kaptunk magyarázatot, miért és hogyan? Ma végre a Redmi egy nagy cikkben összefoglalta nekünk, kínairól fordítva megpróbálunk minél hitelesebben írni a témáról.




A Nagy képernyő képkocka frissítés, 2020 zászlóshajók trendje lesz. A Redmi K30 nemrégiben került kiadásra és a teljes rendszer alapfelszereltségéhez tartozik egy 120 Hz-es frissítési sebességű képernyő. Ez másodpercenként 120 képkockát képes megjeleníteni. Mi az a 120Hz? Milyen technológiát használ? Felismeri-e a szemünk?

Nagy képsebességű képernyő miért olyan hasznos?

Valójában az emberi szem könnyen becsapható. Például az aktuális filmek képsebessége többnyire 24 FPS, vagyis 24 képet játszik le 1 másodperc alatt, és minden kép 1/24 másodperc alatt rögzíti a tárgy mozgásának összes fényinformációját, és így nagyon nyilvánvaló a mozgás elmosódása.

Ennek előnye, hogy az ember azt érzi, hogy a kép koherens, de a mozgás részletei elvesznek 1/24 másodperc alatt.

Ez az áldozat nem nagy a filmek számára, de a játékban szinte minden kép egy statikus kép, valós időben megjelenítve. Ha másodpercenként 24 képkockán jelenik meg, akkor érezhető a mozgás hiányossága, az az FPS lagg.

Ezeknek a nagy játékoknak a képkockasebessége elérheti a 300 FPS-t is, és a PC monitor gyártói egy sor rendkívül magas frissítési gyakoriságú monitort is kínálnak, amelyek lehetővé teszik, hogy a mozgó kép minden pillanata akadás mentes legyen.

120 Hz-es képernyő és a mögöttes elv

A mobiltelefon-iparban a képernyő frissítési gyakorisága többnyire 60 Hz. A Redmi K30 egyike azon kevés tömeggyártású mobiltelefonoknak, amelyek elérik a 120 Hz-et. Hogyan csinálja ezt?

Tudnod kell, hogy az LCD folyadékkristályos kijelző, önállóan vezérelheti az egyes folyadékkristály cellák feszültségét, hogy megváltoztassa a vörös, a zöld és a kék pixel fényerejét, a megfelelő színek előállítása érdekében.

A 120 Hz-es frissítési gyakoriság azt jelenti, hogy az egyes képkockák megjelenítési ideje körülbelül 8,3 ms, ami egy átlagos mobiltelefon képernyőjének fele.

Ebből a célból a Redmi K30 képernyő illesztőprogram-chipét olyan áramkör-kialakítással korszerűsítették, amely lehetővé teszi a chip-terület 15%-kal történő növelését egy 60Hz-es képernyőhöz képest, és a vezetési kapacitás 27%-kal növekedett.

Ezen túlmenően, amikor a folyadékkristály cella feszültsége megváltozik, akkor a referencia feszültségről az adat feszültségre kell növekednie, amely az áramkör terhelésével arányos időt vesz igénybe. A terhelés olyan elektronikus alkatrészekre vonatkozik, mint például a tranzisztorok és az ellenállások az áramkörben. Ezen alkatrészek méretének csökkentésével, csökkenthető a terhelés, lerövidíthető a folyadékkristályos elem töltési ideje, és gyorsabb frissítés érhető el.

Ezen túlmenően, a vékonyabb és a könnyebb képernyő elérése érdekében a Redmi K30 teljes cellás laminálási technológiát alkalmaz, az ITO (indium ón-oxid) érintéses fóliát a kijelző felső üvegszubsztrátja alá helyezve, lehetővé téve a képernyő és az érintőképernyő kombinálását. Kettő az egyben.

Tehát mekkora ez a 120Hz-es frissítési gyakoriságú képernyő a 60Hz-hez képest?

Megfigyelhetünk egy weboldal csúsztatását lassítva (elcsúsztatva a mai címsorokat) és lassítva a felvétel sebességét: A 60 Hz-es képernyő látszólag dadogott és elmaszatolódott, míg a 120 Hz-es képernyő még mindig élesen csúszik.

Az emberi szem valóban felismeri az ilyen magas frissítési arányt?

Ez az összehasonlítás azonban nem magyarázza meg a problémát, mert elvégre az emberi szemnek nincs lassú lejátszási funkciója. Valójában tudja észlelni a 120 Hz finom mozgást? Egyesek azt gondolják, hogy a 60 Hz feletti képernyőfrissítési gyakoriságot az emberi szem nem képes megkülönböztetni.

E kérdések megválaszolásához meg kell vizsgálnunk az emberi szem „frissítési gyakoriságát”.

Az emberi szem fényérzékenységének kulcsa, a retina membránjában található rodopszin. Amikor a rodopszin fényt tapasztal, gyorsan felveszi a fotonokat, a fotokémiai reakciók sorozatát a másodperc billiomodik részében teljesíti, bioelektromos jeleket generál, majd a látóidegen keresztül vezeti az agykéregbe. Kevés ideje van feldolgozni ezeket az elektromos jeleket, de a válaszsebesség még mindig elképesztő.

Az Egyesült Államok Légierője kísérletet végzett, amelyben a pilóta egy képernyőt figyelt, melyen gyorsan váltogattak a repülőgépek képeit. Néhány pilóta még a repülőgép modelljét is megkülönböztette, még akkor is, ha a repülőgép képe csak 1/220 másodpercig jelent meg, vagyis az emberi szem “frissítési gyakorisága” valójában jóval 120 Hz felett van.

Videók megtekintése és a játékok mellett a napi tevékenységekben is, mint például a felületváltás, az alkalmazások megnyitása és a hírek olvasgatása közben megtapasztalhatod a finom élményt, amelyet a 120 Hz-es képernyőfrissítési gyakoriság okoz.

Redmi K30 kiváló teljesítmény-optimalizálásával, az energiafogyasztás nem jelent problémát: 7 órás videó-, játék-, vásárlási és hírolvasási tesztek után, ez a 120 Hz-es frissítési sebességű képernyő az energiafogyasztást csak 5%-kal növelte a 60 Hz-hez képest.

Válaszoljatok most a cikk elején szereplő kérdésre. Valóban szüksége van 120 Hz-es képernyőfrissítésre? Olyan, mint amire valóban szüksége van egy teljes képernyőben? Szüksége van-e olyan sok hátsó kamerára? Valóban szüksége van magas kamera pixelre?

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -