A szellemében Festivus, az okostelefonok világában szellőztetem a sérelmeket. Gyűljetek a Festivus oszlop köré! Hogy a kifogástalan Frank Costanza, ‘Van egy csomó problémám veletek, telefonok, és most hallani fogtok róla!’ Bár biztos vagyok benne, hogy később még lesz időm az erőpróbák erőpróbáira, most arról szeretnék beszélni, hogy a szeretteim milyen módon okoztak nekem csalódást az elmúlt évben.
Azt hiszitek, hogy a mesterséges intelligenciáról fogok folyton beszélni? Ne aggódjatok, rátérek majd erre is. Festivusi csoda lesz, amikor végre olyan AI funkciókat látok, amelyek miatt érdemes lesz megvenni egy okostelefont. Én már azzal is beérem, ha a mesterséges intelligencia nem mondja el nekem, hogy a fiam eladta a családi kutyát minden alkalommal, amikor a fociedzésről szóló frissítéseket küld.
Ezek a legnagyobb problémáim az idén látott legjobb telefonokkal, és ahogy a családomnak is mondom, ha nem szeretném ezeket a telefonokat, akkor nem töltenék annyi időt azzal, hogy minden olyan dolgot kritizáljak, ami nem tökéletes.
A Samsung Galaxy Z Fold, amit nagyon szeretnék… csak Koreában és Kínában?!
A Samsung Galaxy Z Fold 6 van egy hibája: a Z Fold telefonok egyszerűen túl keskenyek, amikor becsukják őket. Az előlapi képernyő kényelmetlenül néz ki, és egyes alkalmazások nem illeszkednek megfelelően. Reméltem, hogy a Samsung a Galaxy Z Fold 6-tal orvosolja a problémát, de az új telefon csak egy kicsit lett szélesebb, mint a korábbi Galaxyk Z Foldja. A probléma továbbra is fennállt, miközben a OnePlus Open és Google Pixel 9 Pro hajtogatás megmutatta, hogyan kellene kinéznie egy összecsukható tabletnek.
Aztán a Samsung kijavította a problémát! Elindított egy Galaxy Z Fold Special Edition nagyobb kijelzővel elöl és megfelelő képaránnyal. Kapott egy nagy 200 megapixeles kamera frissítést is, de ez engem nem érdekel, mert megbocsátom az összehajtható telefonoknak a kamerás gyarlóságokat.
De várjunk csak, az új Galaxy Z Fold 6 Special Edition telefon csak Koreában és Kínában kapható!? Oké, szóval ezek az országok tényleg költenek pénzt összehajtható telefonokra. Bocsánat az amerikai, brit és ausztrál olvasóknak, talán ha tavaly dobtál volna ki pár ezret egy Samsung foldable-re, akkor idén már a megfelelő Galaxy Fold modell lenne a tiéd. Remélem, hogy a Galaxy Z Fold 7 nem okoz csalódást.
Az iPhone 16 kameravezérlője nem egy zárgomb
Én voltam nagyon izgatott az új Camera Control a iPhone 16 és iPhone 16 Pro modellek. Reméltem, hogy a kétfokozatú zárgombok visszatérnek (minden Windows Phone volt egy!), mert sokkal könnyebbé teszi a fényképezést, ha stabil fókuszt és élesebb képet szeretnénk.
Aztán megjelent a Camera Control, és semmiben sem hasonlított az eddig látottakhoz. Sokkal több volt, mint egy fókuszzárral ellátott zárógomb. Nagyon tetszik a vezérlő! És imádom, hogy minden iPhone 16 modell kap Camera Controlt. Szerintem rengeteg lehetőség rejlik benne.
Csak egy nagy problémám van: nem azt csinálja, amit szerettem volna. Egy olyan gombot akartam, aminek van egy félmegállási pontja – egy kétfokozatú zárat, amit megnyomhatsz. egy kicsit, majd erősebben nyomja meg. Ezt a Camera Control segítségével is megteheted, de nincs igazi megállási pont, az iPhone haptikus visszajelzést ad, amikor odaérsz. Nem vagyok túl jó abban, hogy az ujjamat pontosan a megfelelő ponton megállítsam némi fizikai ellenállás nélkül.
Emellett a fókuszzár funkció nem volt elérhető a megjelenéskor, eltartott néhány hónapig, mire megérkezett, és mire megérkezett, a Camera Control inkább az Apple Intelligence képességeiről vált ismertté, mint a kamera kényelméről. Talán végig ez volt a lényeg? Remélhetőleg amikor a Samsung elkerülhetetlenül lemásolja ezt a gombot, akkor egy igazi kétfokozatú zárgombot kínál majd, ahogy én szerettem volna.
Nem tudok venni egy Xiaomi 14 Ultra-t. Vagy egy Huawei-t. Miért?!
Van egy kamerás telefon, ami kísérti az álmaimat: a Xiaomi 14 Ultra. Lehet, hogy ez a legjobb kamerás telefon a piacon jelenleg, de nem az én piacom. Xiaomi telefont rengeteg más angol nyelvű országban lehet kapni. De az USA-ban nincs hivatalos kiskereskedelmi csatorna, és én nem vennék import modellt, mert nem kapok teljes hálózati vagy garanciális támogatást.
Szóval, kölcsönkértem egy Xiaomi 14 Ultra-t a brit csapatunktól, és a kamerái lenyűgözőek. Olyan fotókat készítettem, amelyek fényévekkel megelőzték azt, amit néhány kedvenc amerikai kamerás telefonunk képes produkálni, különösen a makrófotók, portrék és a fokozott zoomos felvételek készítése során. A vezérlés szintje elképesztő, a legjobb rekeszvezérléssel, amit okostelefonon láttam.
Soha nem kaptam kielégítő választ arra, hogy miért nem tudok Xiaomi telefonokat vásárolni. Ami azt illeti, miért nem vehetek semmilyen menő Huawei telefont, mint például a Huawei Mate XT?! Ipari elemzőktől hallottam, hogy inkább politikai oka van, mint technológiai akadálya. Mindenesetre egyértelmű, hogy az amerikai piac valami jóról marad le.
Sztereotípiák a generatív mesterséges intelligenciától, most az okostelefonon
Annyi probléma van a generatív mesterséges intelligenciával, hogy nehéz leszögezni a kedvenc bogaram. Talán a szerzői jogok durva és szemtelen megsértése? Az energiafogyasztás szupergonosz szintje? Azt hiszem, a kedvenc generatív AI-problémám, ami miatt nyafogok, az az, ahogyan az AI-képgenerátorok általában olyan képeket hoznak létre, amelyek megfelelnek a rasszista, szexista, ablistikus… nagyjából minden elképzelhető sztereotípiának, és valószínűleg még néhány olyannak, amit nem is definiáltunk.
Ez nem hiba, ez egy jellemző, mert így képezték ki őket, és ez most már az okostelefonod jellemzője. A Google és a Samsung elkerülte a legsúlyosabb problémákat azzal, hogy korlátozta a mesterséges intelligencia háttérkép funkcióit. De amikor áttekintettem a Motorola Razr Plus 2024, a képgenerátor által kapott eredmények az antiszemita és nőgyűlölő sztereotípiák erős mintázatát mutatták. Megdöbbentő volt.
Ez elfogadhatatlan. Ezek a mesterséges intelligencia képgenerátorok nem elég hasznosak ahhoz, hogy indokolják a veszélyt. Miért van szükségem egy problémás háttérképes alkalmazásra a telefonomon? Mikor vált elfogadhatóvá, hogy az elektronikai cégek sértő funkciókat erőltetnek a felhasználókra? Gondolom, akkor, amikor eldöntöttük, hogy nem vesszük meg azokat az összehajtható telefonokat.
Ha az AI megfelelően működik, akkor izgatottan fogom használni. Addig viszont nincs rá szükségem, ahogyan nincs szükségem egy olyan szöveges üzenetküldő alkalmazásra sem, amely nem tud SMS-t küldeni, vagy egy olyan webböngészőre, amely rossz URL-re megy. A mesterséges intelligencia funkciók nem működnek, és ezzel vége.