- Hirdetés -
()

Az elektromos rollerek sorsa eddig elég hányatott volt Magyarországon, sehova nem volt a KRESZ szerint besorolva. Így csak ajánlást kaphattatok, hogyan közlekedjetek vele. De most végre eldöntötték és besorolták a kerékpárokhoz. Többnyire.

[UPDATE 2023.06.27]

A cikk írása óta nem került be a KRESZ szabályozásba az elektromos rollerekre vonatkozó módosító javaslat. Még mindig csak javaslat, így még a mai napig az elektromos rollerek nem meghatározott járművek.

Megkérdeztük a miniszterelnökséget, hogy mikor fogadják el az elektromos rollerekkel kapcsolatos KRESZ- módosításokat. Válaszukban azt írják, “a jogszabály-módosítási javaslatokat korábban több alkalommal is széles körű szakmai egyeztetésre bocsátották, például megkérdezték az autós szakmai szervezeteket is, ám a módosítás végső tartalma még kialakítás alatt van.”


A Magyar Nemzetnek adott interjújában, Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár mondta – Megfogalmaztuk módosító javaslatunkat, készen vagyunk. A módosított KRESZ szabályokat még az év elejére tervezték, de egyes kormányzati átalakítások miatt átkerült az Építési és Közlekedési Minisztériumhoz. A döntés így Lázár János kezébe kerül.

Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár javaslata már átkerült a Lázár János vezette közlekedési minisztériumhoz a napokban. Az elektromos rollerekre vonatkozó KRESZ-módosítás szerint a 25 kilométer/órás végsebességű rollerek kerékpárnak minősülnének, az ennél gyorsabbak pedig segédmotoros kerékpárnak.

A huszonöt kilométer/órás végsebességű elektromos rollerekre, elektromos kerékpárokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak majd, mint a kerékpárokra. Jelenleg Európában így van mindenhol, mi ezt követjük” – Révész Máriusz

Ha az összes elektromos rollert segédmotoros kerékpárnak minősítenénk át, akkor a rollermegosztó cégek lehúzhatnák a rolót. A segédmotoros kerékpár használatához kötelező a bukósisak, viszont a rollerezők közül senki sem hord ilyen védőeszközt. Tehát azoknál a rollereknél, ahol 25 kilométer/óra sebességnél gyárilag lekapcsol a motor, egységesen az unióban kerékpárokra vonatkozó szabályozás van érvényben” – magyarázta az államtitkár



Mire kell odafigyelnünk, ha Xiaomi rollerrel közlekedünk

  • Jármű vezetésre alkalmas állapotban kell lenni (tehát ittasan rollerezni sem szabad).
  • Ismerni kell a KRESZ-szabályokat!
  • Tilos az elektromos rollerhez oldalkocsit, illetve egyéb vontatmányt kapcsolni.
  • Tilos elektromos rolleren állva állatot vezetni.
  • Tilos az elektromos rollert más járművel vontatni.
  • Tilos elengedett kormánnyal rollerezni.
  • Elektromos rolleren csak olyan csomag szállítható, amely a kormányzást nem akadályozza.
  • Tilos autópályán és autóúton rollerezni, továbbá ott, ahol a kerékpározást tábla tiltja.
  • 12 év alatti gyerek főútvonalon nem rollerezhet.

Hol szabad rollerezni?

Ha az út mellett van kerékpárút, akkor csak itt szabad rollerezni, kivéve, ha az úttesten kerékpáros nyom (piktogram) van felfestve, ugyanis ebben az esetben az úttesten is szabad rollerezni. A megengedett sebesség kerékpárúton 25 km/h. A kerékpárút kereszteződéseiben nem biztos, hogy elsőbbségünk van! Ha elsőbbségünk van, akkor is előbb győződjünk meg arról, hogy megadják azt, és csak utána hajtsunk le az úttestre! Ha az úttesten van felfestett kerékpársáv, akkor csak itt szabad rollerezni. A kerékpársáv egyirányú közlekedésre szolgál. Nemcsak szabálytalan, hanem veszélyes és udvariatlan is szembe menni a forgalommal!

Hol tilos rollerezni?

Tilos rollerezni autópályán és az „autóút” táblával jelölt autóúton, továbbá ott, ahol ezt tábla tiltja. Amennyiben a kerékpárt külön nem engedélyezik, a buszsávban tilos rollerezni! Ha egyéb tábla ezt nem engedélyezi, akkor gyalogúton tilos rollerezni. Amennyiben egyéb tábla ezt nem engedélyezi, akkor gyalogos zónában tilos rollerezni. Járdán tilos rollerezni! Kivétel ez alól a 12. évnél fiatalabb gyerek, mivel főútvonalon még nem kerékpározhat, így a párhuzamos járdán haladhat, legfeljebb 10 km/h sebességgel. Lakott területen csak akkor szabad a járdán rollerezni (legfeljebb 10 km/h-val), ha az úttest kerékpáros közlekedésre alkalmatlan (például földút). Hidakon és felüljárókon, ahol gyors az autóforgalom, és keskenyek a sávok, a tilalom ellenére érdemesebb és biztonságosabb a járdán közlekedni. Csak lassan, hogy ne zavarjuk a gyalogosokat!

Összegzés

Erősen ajánlott a KRESZ ismerete minden járművön, most meg főleg rolleren. Ha életben akarsz maradni, akkor egyenesen kötelező betartani, hisz egy autónak nem vagy ellenfél és ők általában betartják. Ráadásul ott vannak a gyalogosok, akiket viszont te veszélyeztetsz, ha nem tartod be, így nem csak magad, hanem a többi közlekedő életéért és testi épségéért is te felelsz. Gondolkodj el ezeken, mielőtt csumára húzod a gázt!!!

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -