- Hirdetés -
()

Csillagászok kapták lencsevégre a tudományos mérföldkőnek számító, a Földtől immár 1.5 millió kilométerre lévő James Webb űrtávcsövet, amely december 25-én indult útnak a Földről egy Ariane–5 rakéta fedélzetén. 

Január 24-én elérte úticélját minden idők legfejlettebb űrtávcsöve, amelyet azzal a céllal indítottak útnak a kutatók, hogy a világegyem legrégebbi időszakából gyűjtsön információkat. A Hubble űrtávcső utódjának szánt szerkezet júniusban kezdi meg a tudományos vizsgálatokat, mintegy öt-tíz éven keresztül készít majd felvételeket a Föld és a Nap közötti 1.5 millió kilométerre lévő L2 Lagrange-pontból.

A Virtual Telescope Project néven futó projekt kapcsán már korábban is készült kép a mélyűrbe tartó James Webbről, most pedig ismét közzétettek egy fotót a csillagászok. A távcső mintegy 1.4 millió kilométerre járt a bolygótól, amikor a Róma közelében működő, Elena névre keresztelt teleszkóp lencsevégre kapta.

james webb csillagászok
Fotó: The Virtual Telescope Project

Itt pedig ugyanazt láthatjuk kinagyítva, az aprócska nyíl a teleszkópot jelzi.

james webb csillagászok
Fotó: The Virtual Telescope Project

A hihetetlenül komplex James Webb a világegyetem legkorábbi korszakáról gyűjt  információkat, a bolygónk légköre által nagyrészt elnyelt, infravörös tartományban vizsgálja meg a kozmoszt, a Naprendszeren belüli bolygókat és holdakat, valamint a legősibb és a legtávolabbi galaxisokat. A héttonnás szerkezet megépítésén kutatók ezrei dolgoztak, köztük a magyar csillagász Ábrahám Péter, Szalai Tamás és kollégáik.

Mennyire volt hasznos ez a bejegyzés?

Kattintson egy csillagra az értékeléshez!

Átlagos értékelés / 5. Szavazatok száma:

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Mivel hasznosnak találtad ezt a bejegyzést...

Kövess minket a közösségi médiában!

Sajnáljuk, hogy ez a bejegyzés nem volt hasznos az Ön számára!

Javítsuk ezt a bejegyzést!

Mondja el, hogyan javíthatnánk ezt a bejegyzést?

- Hirdetés -