Made in China: három szó, amely éppoly mindenütt jelen van, mint amennyire ellentmondásos. Vegyél fel bármit, amit manapság tömeggyártásban gyártanak – legyen szó ruházati cikkekről, játékokról vagy technológiai termékekről -, és jó eséllyel megtalálod ezt a kifejezést a címkén vagy a műanyag alján.
Az okostelefonok világában a kínai márkák által gyártott készülékek régóta kuriózumnak számítanak – kevésbé ismert telefonok, lenyűgöző specifikációkkal, amelyek gyakran nem elérhetők a nyugati piacokon.
Azonban, bár még mindig nagyon nehéz kínai telefont szerezni az Egyesült Államokban, az olyan cégek, mint a Xiaomi és az Oppo előrelépéseket tettek az Egyesült Királyságban, Ausztráliában és az európai kontinensen a helyi okostelefon-szcénába való belépés vagy visszatérés terén.
Az Oppo például nemrég tért vissza az Egyesült Királyságba az Oppo Find X8 Pro-val, egy rendkívül lenyűgöző készülékkel, amely káprázatos képernyőjével és kivételes fotózási képességeivel a Samsung Galaxy S24 Ultra és az iPhone 16 Pro riválisa.
A Xiaomi is csúcskategóriás készülékek széles választékát kínálja; a legjobb Xiaomi telefonok listáját jelenleg a Xiaomi 14 Ultra vezeti, amely nevéhez méltóan nevetséges, 1 hüvelykes érzékelőre központosított négykamerás rendszerével él.
A kínai okostelefon-boom kezdetén a nagy teljesítményű készülékek inspirációs forrásai nyilvánvalóak voltak. Az olyan gyártók, mint a Huawei és a OnePlus egykoron azzal voltak kapcsolatban, hogy – hogy is mondjam? – a népszerűbb zászlóshajók szeretetteljes változatai.
A 2018-ban megjelent Huawei Mate 20 Pro például az iPhone XS dizájnját és szoftveres elemeit vette át, míg a 2020-as OnePlus 8T kísértetiesen hasonlított a Samsung Galaxy S20-ra.
Ez fenntartható és jövedelmező üzleti gyakorlatnak bizonyult, mivel ezek a kínai márkák általában meglehetősen jelentős árréssel tudták alákínálni a versenytársakat, és elérhetőbb áron kínáltak a fogyasztóknak iPhone- és Samsung-versenytárs termékeket. Ez az érzés többnyire továbbra is igaz az e vállalatok által kínált középkategóriás modellekre.
Az okostelefon-iparnak a többszintű zászlóshajócsaládokra való átállását követően azonban úgy tűnik, hogy a kínai felső kategóriás mobilgyártók más prioritást tartanak szem előtt: a nyugati konkurencia megelőzését.
Jobb termékek, magasabb árak
A Xiaomi 14 Ultra például 1299 fontért (kb. 1650 dollár) kerül a kiskereskedelembe – ez még több, mint a legdrágább globálisan elérhető táblás telefon, a Samsung Galaxy S24 Ultra, amely 1299 dollárról indul / 1249 fontról / 2299 dollárról / AU dollárról.
És bár más márkák nem nyomják a borítékot annyira, mint a Xiaomi, az olyan telefonok, mint az Oppo Find X8 Pro (£1,050 / AU$1,799) és a Honor Magic 6 Pro (£1,099) még mindig megközelítik vagy meghaladják az Apple, a Google és a Samsung prémium zászlóshajóinak árát.
Ne feledjük azt sem, hogy még nem láttuk a pletykált Oppo Find X8 Ultra felületét, amely kétségtelenül még súlyosabb árcédulát fog viselni, mint Pro társa.
Hasonlóképpen, míg a világszerte elérhető OnePlus 12 nem felülmúlja az iPhone 16, Samsung Galaxy S24, és a Google Pixel 9 számos spec fronton, ez is megegyezik velük mind az ár 799 $ / £ 849 – közben a tavalyi OnePlus 11 volt jelentősen olcsóbb, a 699 $ / £ 729 / AU$1,199.
Ez azt jelenti, hogy a kínai zászlóshajó kihívók modus operandi megváltozott: ahol korábban ezek a vállalatok igyekeztek hasonló teljesítményt kínálni olcsóbb áron, most arra összpontosítanak, hogy jobb teljesítményt nyújtsanak nagyobb áron.
Természetesen a Xiaomi, a OnePlus és a Honor esetében is jogosan váltanak ilyen irányú stratégiát, elvégre kiváló minőségű készülékeket gyártanak. De az tény, hogy a fogyasztók szempontjából a zászlóshajó-szintű telefonok középkategóriás áron történő elcsípésének napjai a végéhez közeledhetnek.
Tehát, ha nagy teljesítményű telefont keresel, nem bánod, hogy Androidot használsz, és nem vagy különösebben hűséges egy nagy márkához sem, bölcs dolog lehet beszerezni egy nagy teljesítményű kínai telefont, mielőtt a de facto kedvezmények teljesen eltűnnek.
A világ minden tájáról érkező legújabb okostelefonokról – köztük a háromdimenziós Huawei Mate XT-ről – mindenképpen nézze meg telefonokról szóló tudósításunkat. A legjobb kínai telefonokkal kapcsolatos konkrét tanácsokért pedig a legjobb Xiaomi-telefonok, a legjobb Honor-telefonok és a legjobb OnePlus-telefonok listáival állunk rendelkezésedre.